Skočiť na hlavný obsah

Právne predpisy a judikatúra

Platné právne predpisy pre občanov EÚ a súdna judikatúra

Právnymi predpismi v EÚ a jej členských štátoch sa zaručujú základné práva a slobody občanov. Každá krajina má svoje vlastné právo, právny systém a ústavné požiadavky. Všetky členské štáty sú okrem toho viazané právom Európskej únie a medzinárodným právom. Judikatúra pozostáva z rozhodnutí súdov pri výklade práva, ktoré sa uplatňuje v jednotlivých prípadoch. Rozhodnutia sú dostupné vo vyhľadávacích databázach. Väčšina z nich sú bezplatné, za niektoré databázy je však potrebné platiť.

Právo EÚ

Európska únia (EÚ) má svoj vlastný právny systém a svoje vlastné právo. Hlavné pravidlá a zásady sú ustanovené v zakladajúcich zmluvách. EÚ môže prijímať právne a legislatívne akty, ktoré musia členské štáty dodržiavať a uplatňovať.

Vnútroštátne právne predpisy

Každý členský štát Európskej únie (EÚ) má svoje vlastné právo a svoj vlastný právny systém. Právo členských štátov (ČŠ) môže tvoriť právo na vnútroštátnej úrovni (alebo vnútroštátne právo, ktoré je platné v celom členskom štáte) a právo, ktoré je uplatniteľné len v určitej oblasti, regióne alebo meste.

Medzinárodné právo

Medzinárodné právo je súbor pravidiel uznávaných štátmi alebo národmi za záväzné pre ich vzájomné vzťahy vrátane ich vzťahov s medzinárodnými organizáciami. Medzinárodné právo je obvykle zahrnuté v dohodách medzi zvrchovanými štátmi a/alebo vyplýva z týchto dohôd.

Spotrebiteľské právo – databáza

Nástroj, ktorý každému umožní ľahký prístup k vnútroštátnym pravidlám transponujúcim kľúčové spotrebiteľské smernice EÚ v členských štátoch EÚ.

Glosáre a preklady

V tejto sekcii sa uvádza stručný prehľad existujúcich glosárov a viacjazyčných výkladových slovníkov („tezaurus“) na európskej úrovni.

Judikatúra EÚ

Zatiaľ čo právo Európskej únie (EÚ) uplatňuje ktorýkoľvek súd členského štátu (či už vnútroštátny, krajský alebo miestny súd), Súdny dvor Európskej Únie zabezpečuje, aby sa výklad a uplatňovanie práva EÚ dodržiavalo a vykladalo rovnako vo všetkých členských štátoch. Judikatúru EÚ preto vytvára najmä Súdny dvor Európskej únie.

Európsky identifikátor judikatúry (ECLI)

Európsky identifikátor judikatúry (ECLI) vznikol na podporu správneho a jednoznačného citovania rozsudkov európskych a vnútroštátnych súdov. Súbor jednotných metaúdajov pomôže zlepšiť nástroje vyhľadávania v judikatúre.

Judikatúra členských štátov

Súdy členských štátov Európskej únie (EÚ) uplatňujú a vykladajú právo príslušných členských štátov, ako aj právo EÚ. Preto je v záujme občanov a príslušníkov právnických profesií, aby mali prístup nielen k judikatúre svojho členského štátu, ale aj k judikatúre iných členských štátov EÚ.

Medzinárodná judikatúra

Medzinárodné spoločenstvo zriadilo niekoľko súdov na riešenie sporov týkajúcich sa medzinárodného práva. Ich právna povaha sa líši a rozmach ich súdnych právomoci a záväzný účinok ich judikatúry do veľkej miery závisia od príslušného zakladajúceho aktu.

Napíšte nám, ak máte technický problém, problém s obsahom stránky alebo chcete poskytnúť spätnú väzbu