Skoči na glavni sadržaj

Zakonodavstvo i sudska praksa

Mjerodavno zakonodavstvo za građane EU-a i presude iz sudske prakse

Zakonodavstvom u EU-u i njegovim državama članicama jamče se temeljna prava i slobode građana. Svaka zemlja ima vlastito pravo, pravni sustav i ustavne odredbe. Također, sve države članice obvezuju pravo Europske unije i međunarodno pravo. Sudska praksa sastoji se od odluka sudova pri tumačenju prava koje se primjenjuje na predmet. Odluke su dostupne u pretraživim bazama podataka. Pristup je uglavnom besplatan, ali korištenje nekim bazama podataka naplaćuje se.

Pravo EU-a

Europska unija (EU) ima svoj pravni sustav i pravo – glavna pravila i načela utvrđena su u osnivačkim ugovorima. EU može donositi pravne i zakonodavne akte, koje države članice moraju poštovati i primjenjivati.

Nacionalno zakonodavstvo

Svaka država članica Europske unije (EU) ima svoj vlastiti pravni sustav i zakone. Pravo države članice može uključivati pravo na nacionalnoj razini (nacionalno pravo, koje vrijedi u cijeloj državi članici) i zakone koji se primjenjuju samo u određenom području, regiji ili gradu.

Međunarodno pravo

Međunarodno pravo skup je pravila koja države ili narodi prihvaćaju kao obvezujuća u svojim međusobnim odnosima, uključujući odnose s međunarodnim organizacijama. Međunarodno pravo obično je uključeno u sporazume između suverenih država i/ili proizlazi iz takvih sporazuma.

Baza podataka o potrošačkom pravu

Alat kojim se svakome omogućuje jednostavan pristup nacionalnim pravilima kojima se prenose ključne direktive EU-a za zaštitu potrošača u državama članicama EU-a.

Glosari i prijevodi

U ovom odjeljku nalazi se kratak pregled postojećih glosara i višejezičnih pojmovnika na europskoj razini.

Sudska praksa EU-a

Iako pravo Europske unije (EU) moraju primjenjivati svi sudovi u državama članicama (bilo da se radi o nacionalnim, regionalnim ili lokalnim sudovima), Sud Europske unije osigurava da se pravo EU-a tumači i primjenjuje na jednak način u svim državama članicama. Stoga sudska praksa EU-a većinom potječe od Suda Europske unije.

Europska identifikacijska oznaka sudske prakse (ECLI)

Europska identifikacijska oznaka sudske prakse (ECLI) razvijena je kako bi se olakšalo točno i nedvosmisleno navođenje presuda europskih i nacionalnih sudova. Skupom jedinstvenih metapodataka moći će se poboljšati mehanizmi pretraživanja sudske prakse.

Nacionalna sudska praksa

Sudovi država članica Europske unije (EU) primjenjuju i tumače zakonodavstvo predmetnih država članica te zakonodavstvo EU-a. Stoga je u interesu građana i pravosudnih djelatnika da imaju pristup ne samo sudskoj praksi u vlastitoj državi članici, već i onima u ostalim državama članicama EU-a.

Međunarodno pravo

Međunarodna zajednica uspostavila je brojne sudove za rješavanje sporova iz područja međunarodnog prava. Njihova je pravna priroda raznolika, a područje nadležnosti i obvezujući učinak njihove sudske prakse uvelike ovise o mjerodavnom osnivačkom aktu.

Prijavite tehnički problem/problem sa sadržajem ili dajte povratne informacije o ovoj stranici