Přejít k hlavnímu obsahu

O síti

Flag of Slovenia
Slovinsko
Obsah zajišťuje
European Judicial Network
(in civil and commercial matters)

Evropská soudní síť pro občanské a obchodní věci ve Slovinsku působí prostřednictvím tří kontaktních míst a 23 členů sítě.

Činnost kontaktních míst zajišťuje Ministerstvo spravedlnosti Republiky Slovinsko. Tímto způsobem je zajištěna harmonizace a koordinace jejich každodenní práce.

Poskytování mezinárodní právní pomoci v občanských a obchodních věcech spadá do pravomoci krajských soudů, kterých je v Republice Slovinsko jedenáct. V této souvislosti Slovinsko v souladu s čl. 2 odst. 1 písm. d) rozhodnutí Rady o vytvoření Evropské soudní sítě pro občanské a obchodní věci[1] jmenovalo jednoho zástupce z každého krajského soudu jako člena Evropské soudní sítě. Kromě toho Slovinsko jmenovalo jednoho specializovaného člena sítě (soudce), který je odpovědný za věci justiční spolupráce v rodinných věcech.

Dále Slovinsko v roce 2019 jmenovalo další čtyři členy sítě (okresní soudci), kteří jsou odpovědní za provádění nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 650/2012 o příslušnosti, rozhodném právu, uznávání a výkonu rozhodnutí a přijímání a výkonu veřejných listin v dědických věcech a o vytvoření evropského dědického osvědčení, a čtyři členy sítě (okresní soudci) příslušné pro oblast postupů EU (evropský platební rozkaz, řízení o drobných nárocích, evropský exekuční titul).

Změna rozhodnutí Rady o vytvoření Evropské soudní sítě[2] v roce 2009 umožnila spolupráci v rámci Evropské soudní sítě také zástupcům ostatních právnických profesí. Od roku 2011 patří mezi členy sítě rovněž Notářská komora Republiky Slovinsko (Notarska zbornica Republike Slovenije), Advokátní komora Republiky Slovinsko (Odvetniška zbornica Republike Slovenije) a Komora soudních exekutorů Slovinska (Zbornica izvršiteljev Slovenije).

Zapojení soudců a zástupců ostatních právnických profesí do Evropské soudní sítě hraje při dosahování jejích cílů důležitou úlohu, jelikož umožňuje přímou spolupráci mezi soudci a ostatními právnickými profesemi. Tato spolupráce je důležitá a zajišťuje, aby soudy mohly snadněji řešit konkrétní případy.

Kontaktní místa a členové Evropské soudní sítě jsou v častém spojení kdykoliv je to potřeba, a to i prostřednictvím e-mailu, telefonu či osobně, a každý rok se scházejí na vnitrostátní úrovni.

[1] Rozhodnutí Rady ze dne 28. 5. 2001 (Úř. věst. L 174, 17.6.2001) pozměněné rozhodnutím Evropského parlamentu a Rady č. 568/2009/ES ze dne 18. 6. 2009 (Úř. věst. L 168/2009, 18.6.2009).

[2] Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 568/2009/ES ze dne 18. 6. 2009 (Úř. věst. L 168/2009, 18.6.2009).

Upozornit na technický problém, chybný obsah nebo zaslat zpětnou vazbu