Skočiť na hlavný obsah

Justičná spolupráca

Sudca alebo prokurátor z jednej krajiny EÚ môže požiadať o právnu pomoc alebo vynútenie súdneho rozhodnutia v inej krajine EÚ.

Európsky zatýkací rozkaz

Európsky zatykač (ďalej len „EZ“) je zjednodušeným justičným konaním o vydaní osoby – na účely jej stíhania alebo na vykonanie trestu odňatia slobody alebo ochranného opatrenia. Zatykač vydaný jedným z justičných orgánov členského štátu je platný na celom území EÚ. Európsky zatykač funguje od 1. januára 2004. Nahradil zdĺhavé postupy vydávania osôb, ktoré medzi členskými štátmi EÚ existovali v minulosti.

Zadržiavanie a odovzdávanie väzňov

EÚ pomáha rehabilitovať väzňov tým, že im umožňuje vykonať trest vo svojej domovskej krajine. S týmto cieľom vytvorila systém odovzdávania väzňov späť do krajiny EÚ, z ktorej pochádzajú, v ktorej majú obvyklý pobyt alebo s ktorou majú úzke väzby.

Zhabanie

Konfiškácia ziskov z trestnej činnosti sa už v Európskej únii uplatňuje dlho ako jeden z najefektívnejších nástrojov boja proti organizovanej trestnej činnosti. Konfiškácia sa zameriava na hlavný dôvod existencie zločineckých organizácií, t. j. maximalizáciu ziskov nezákonnými spôsobmi. Konfiškácia predstavuje právoplatné súdne rozhodnutie, ktorého výsledkom je zabavenie majetku.

Zaistenie aktív a dôkazov

Zaistenie majetku alebo dôkazov v Európskej únii sa môže požadovať na účely ich použitia na pojednávaní v trestných veciach alebo na účely ich konfiškácie. Je to možné na základe rámcového rozhodnutia Rady, v ktorom sa ustanovujú pravidlá, podľa ktorých má členský štát uznať a na svojom území vykonať príkaz na zaistenie vydaný justičným orgánom iného členského štátu v rámci trestného konania.

Úhrada pokút

Zásada vzájomného uznávania sa vzťahuje aj na výkon peňažných sankcií v cezhraničných prípadoch s cieľom uľahčiť výkon takýchto sankcií v inom členskom štáte, ako je štát, v ktorom sú uložené.

Napíšte nám, ak máte technický problém, problém s obsahom stránky alebo chcete poskytnúť spätnú väzbu