Съдилища
В повечето държави-членки има различни видове съдилища. Обикновено могат да бъдат определени три основни вида съдилища:
- обикновени съдилища,
- специализирани съдилища, и/или
- съдилища, които се занимават с конституционни въпроси.
Обикновените съдилища обичайно разглеждат спорове по гражданскоправни въпроси (т.e. спорове между граждани и/или предприятия) и/или наказателноправни въпроси. Освен това много държави-членки са създали съдилища за специфични въпроси, например спорове между публични органи и граждани или предприятия (административни въпроси и др.).
В допълнение различни държави-членки имат институции или съдилища, чиято цел е да гарантират спазването на конституцията. Много от тези съдилища или институции могат да бъдат запитани дали определен закон или законодателство е в съответствие с конституционните изисквания. Някои от тях разглеждат индивидуални дела, но обикновено само като последна инстанция.
Отвъд информацията, предоставена в специфичните страници за държавите (виж списъка със знамената вдясно), можете да намерите ценна информация на следните европейски уебсайтове (следният списък не е изчерпателен):
- Европейски съдебен атлас — съдържа инструмент за търсене, с който да се определи компетентният съд,
- Асоциация на държавните съвети и върховните административни юрисдикции на Европейския съюз (ACA Europe) — „Обиколка на Европа“, по-специално насочена към спорове по конституционни и административни въпроси,
- Мрежа на председателите на върховните съдилища — информация относно върховните съдилища на държавите-членки.
Намиране на правилния съд
Ако се страна по съдебно производство или ако очаквате да станете страна по производство, ще трябва да определите съда, който е компетентен да разгледа вашето дело, или с други думи — който има юрисдикция в този случай. Ако се обърнете към неподходящия съд или ако е спорен въпросът с компетентността, има риск от значително забавяне в производството или дори отхвърляне на вашия иск поради липса на компетентност.
Ако дадено съдебно дело е трансгранично и например засяга страни, които живеят в различни държави-членки, първо ще трябва да определите в коя държава-членка трябва да се осъществи производството. Разделът „Завеждане на дело" от портала може да ви даде насоки в този процес.
Други съдебни органи и институции
Освен съдилищата съдебната система в повечето държави-членки се състои и от други съдебни органи и институции, които упражняват публична власт, например прокурори или окръжни прокурори при определени дела, нотариуси или съдебни изпълнители. Що се отнася до частните адвокати, нотариуси и свързани с тях професии с важни функции в съдебната система, моля вижте страницата относно юридическите професии.
Прокурорската служба или прокуратурата, която се счита за част от съдебната система в много държави членки, играе важна роля при наказателните производства. Задълженията и статутът на прокурорите се различават в значителна степен в отделните държави-членки. Повече информация, свързана с тази тема, може да се намери, като се избере знамето на съответната държава-членка в раздела относно обикновените съдилища, както и на следните уебсайтове:
- Уебсайтът на Консултативния съвет на европейските прокурори в рамките на Съвета на Европа осигурява профили на държавите-членки на ЕС и други европейски държави,
- Европейска съдебна мрежа по наказателноправни въпроси.