Všeobecné informace
Směrnice Rady 2004/80/ES ze dne 29. dubna 2004 o odškodňování obětí trestných činů
Směrnice se uplatňuje ve všech členských státech Evropské unie.
Směrnice požaduje, aby každý členský stát EU zavedl vnitrostátní systém odškodňování všech obětí úmyslných násilných trestných činů. Podle tohoto práva mají všechny oběti úmyslných násilných trestných činů přístup k vnitrostátnímu systému odškodňování členského státu, na jehož území byl trestný čin spáchán.
Aby měly oběti úmyslných násilných trestných činů přístup k odškodnění v přeshraničních situacích, zavádí směrnice systém spolupráce mezi vnitrostátními orgány:
- osoby, jež se stanou obětí trestného činu, když pobývají v zahraničí (v členském státě EU, v němž nežijí), mohou podat žádost asistenčnímu orgánu ve státě, kde žijí (ve vyhledavači níže zadejte „Asistenční orgány“).
- Asistenční orgán žádost přeloží do příslušného jazyka a předloží ji rozhodujícímu orgánu v členském státě, kde k trestnému činu došlo (ve vyhledavači níže zadejte „Rozhodující orgány“). Rozhodující orgán odpovídá za posouzení žádosti a vyplacení odškodného.
Asistenční a rozhodující orgány spolu komunikují v jazycích, jež označily za přijatelné. Informace o přijímaných jazycích najdete podle členského státu orgánu, jemuž byly příslušné informace o případu (např. žádost, rozhodnutí či jiná sdělení) zaslány.
Chcete-li získat podrobné informace o právu některého členského státu, zvolte si jeho vlaječku.
Asistenčním a rozhodujícím orgánům jsou nápomocny ústřední kontaktní body (ve vyhledavači níže zadejte „Ústřední kontaktní body“), jež mají podporovat spolupráci mezi orgány, poskytovat pomoc a hledat řešení v přeshraničních situacích.
Na portálu evropské e-justice najdete informace o uplatňování směrnice a uživatelsky přívětivý nástroj k vyplnění formulářů.
Související odkazy
Odškodňování obětí trestných činů v Evropské unii
ARCHIVOVANÉ internetové stránky Evropského soudního atlasu (uzavřeno 30. září 2017)